Protetyk- wszystko, co musisz wiedzieć na temat zabiegów protetycznych!

Protetyk jest specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu I leczeniem chorób narządu żucia. Protetyka to również dziedzina zajmująca się uzupełnianiem ubytków, czyli braków w uzębieniu – wstawianiem zębów i rekonstrukcją straconych tkanek uzębienia. Protetyk to lekarz specjalista, który musi mieć dużą wiedzę z zakresu:
-chirurgii szczękowej
-laryngologii
-radiologii
-onkologii
Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać dobrego specjalistę, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł pełen praktycznych porad! Dowiesz się z niego, dlaczego i kiedy trzeba udać się do protetyka, na czym polegają zabiegi protetyczne, na co też powinieneś zwrócić szczególną uwagę oraz ile kosztuje wizyta u tego specjalisty!

Protetyka – kiedy konieczna jest pomoc tego lekarza?

Protetyk kojarzy nam się głównie z wykonywaniem protez. Oczywiście, że jest jak najbardziej zajęcie tego specjalisty! Oprócz tego, że protetyk ma wiele wspólnego z szczękami, to może nam pomóc także, na przykład wtedy, gdy chcemy poprawić wygląd naszych zębów bez zbytnie interwencji. Licówki są ogromnie popularnym sposobem na taką poprawę wyglądu zębów bez zbytniej ingerencji w jamę ustną. Licówki mają postać cienkiej łuski przyklejonej do zewnętrznej części zęba. W przypadku licówek najlepszą wiadomością jest to, że nie zachodzi konieczność szlifowania takich zębów, na które mają zostać nałożone licówki, choć oczywiście w niektórych przypadkach będzie takie szlifowanie przeprowadzone. Protetyk posiadający duże doświadczenie doradzi nam również w przypadku wyżej wspomnianych protez. Zrozumiałym jest, że jakość protezy idzie w parze z ceną, ale dobrą wiadomością dla pacjentów protetycznych jest fakt, że nowoczesne materiały, a także niesamowita precyzja techniczna wykonania takich protez są na najwyższym poziomie. Dla pacjenta oznacza to, że jego proteza będzie nie tylko wyglądała naturalnie, ale też nie będzie powodowała dyskomfortu podczas jedzenia, a w szczególności przeżuwania pokarmów. Wiele osób, które miały do czynienia z protezami, jest zniechęcona, ponieważ bardzo słaba jakość wykonania, zamiast poprawiać funkcjonowanie pacjenta, tylko pogłębiała ten wcześniej odczuwany dyskomfort. Współczesne protezy tworzy się w oparciu nie tylko o manualne zdolności i wiedzę. Stosowanie najnowocześniejszych, bardzo wytrzymałych materiałów, odbywa się nieraz z użyciem nowych technologii, w tym lekarz protetyk korzysta z programów komputerowych.

Dlaczego warto udać się do protetyka? Jak braki w uzębieniu wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie?

Braki w uzębieniu, sprawiają, że czujemy się niepewni siebie, rzadko się uśmiechamy i często jesteśmy skrępowani podczas różnego rodzaju uroczystości rodzinnych, gdzie spożywamy posiłki przy wspólnym stole. Oprócz oczywistych aspektów społecznych i psychicznych, brak zębów niekorzystnie wpływa też na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Nieprawidłowe rozdrabnianie pokarmów odbija się na pracy całego układu pokarmowego. Często braki w uzębieniu powodują bóle brzucha czy inne problemy gastryczne, jak zaparcia. Źle rozdrobniony pokarm, niestety jest obciążeniem dla żołądka i po prostu ciężej się trawi, a co za tym idzie powoduje inne schorzenia. Braki w uzębieniu fatalnie też wpływają na ukształtowanie się żuchwy. Jeśli nieprawidłowości trwają już długo, a braki w uzębieniu nie są uzupełniane, wówczas dochodzi do sytuacji, w której szczęka jest zniekształcona i traci swój ładny, symetryczny wygląd. Brak zębów a zwłaszcza braki, które następują w wyniku próchnicy mogą prowadzić też do zapaleń w obrębie jamy ustnej, na przykład do niebezpiecznego zapalenia okostnej, która często wymaga natychmiastowego podania antybiotyku i interwencji chirurgicznej.

Ile kosztuje wizyta u protetyka?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju zabiegi będą przeprowadzane, jak dużo wizyt jest potrzebnych, aby wykonać protezę czy też implanty oraz również od tego, w jakim mieście działa protetyk. Ceny na ogół są uśrednione, ale oczywiście nie jest to regułą, ze w dużym mieście wizyta u protetyka czy wykonanie protezy będzie kosztowniejsze niż w małej mieścinie. Pod uwagę trzeba wziąć też renomę danego specjalisty. Tutaj należy zaznaczyć, że najlepsi protetycy są bardzo oblegani, dlatego wizyty trzeba umawiać dużo wcześniej. Zazwyczaj też, na stronach internetowych gabinetów protetycznych i w samych gabinetach protetyka znajduje się cennik, po to aby pacjent znał przynajmniej przybliżony koszt zabiegów. Dlaczego przybliżony koszt? Fakt ten wynika z tego, że nie wiemy, jakie dodatkowe zabiegi muszą być u nas wykonane, cenę podnosi choćby ekstrakcja zęba lub większej ilości zębów, nie wiemy też, która proteza w naszym przypadku jest polecana przez protetyka, bowiem nie zawsze możemy mieć taką, jaką sobie wybraliśmy. Jak więc widać cena uzależniona jest od bardzo indywidualnych kwestii, niemniej jednak uzupełnienie braków w uzębieniu to priorytet – poprawia samopoczucie i codzienne funkcjonowanie pacjentów.