Próchnica zębów – problem dzieci czy dorosłych? Jak leczyć próchnicę?
Jeśli zastanawiasz się, jak próchnica wpływa na ogólny stan Twojego zdrowia, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego nie tylko, jakie konsekwencje zdrowotne ma nieleczona próchnica, ale też sięgniesz po sprawdzone informacje na temat nowoczesnych metod leczenia próchnicy! Polecamy gabinet stomatologiczny w Krakowie https://zdrowyzab.pl/
Próchnica zębów – problem dzieci, czy dorosłych?
Próchnica może rozwinąć się w każdym wieku. Sprzyjają jej takie czynniki, jak:
–dieta bogata w węglowodany (pieczywo białe, mąka pszenna)
–jadłospis obfitujący w cukry proste (uważaj nie tylko na słodycze, ale i na owoce!)
Próchnicę można całkowicie wyleczyć i jest to doskonała wiadomość! Wywołana jest ona przez bakterie, ale niektóre osoby mają tendencję do powstawania próchnicy, mimo dokładnego szczotkowania zębów. Dieta bogata w cukier to jednak nie wszystko. Zazwyczaj, próchnica potrzebuje czasu, aby w pełni się rozwinąć, dlatego zaniedbania higieny jamy ustnej, które się notorycznie powtarzają, sprzyjają powstawaniu próchnicy.
UWAGA: Błędem jest pozostawianie nieleczonej próchnicy u dzieci! Powoduje to późniejsze problemy z zębami stałymi, a poza tym prowadzi do przyswojenia przez dziecko niepożądanych nawyków higienicznych. Dziecko, które nigdy nie odwiedza stomatologa, a rodzice nie dbają o jego uzębienie, ma w dorosłym wieku problemy z dbaniem o higienę jamy ustnej, nie mówiąc o profilaktyce – takie dzieci często czują paniczny lęk przed dentystą.
Zanim zdecydujesz się na leczenie próchnicy – zapobiegaj!
Aby ustrzec się próchnicy, zarówno Ty, jak i Twoi najbliżsi, w tym dzieci, muszą dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Polega ona na:
–szczotkowaniu zębów po każdym posiłku
–nitkowaniu zębów z użyciem nitki dentystycznej
–płukaniu jamy ustnej płynami do tego przeznaczonymi
–kontrolowaniu jamy ustnej u stomatologa na przeglądach okresowych
Jeśli chodzi o płyny do płukania ust, to należy wiedzieć, że dzieci do około 8-9 roku życia raczej nie powinny używać takich płynów. Chodzi tu przede wszystkim o zminimalizowanie ryzyka połknięcia płynu, który jest szkodliwy dla przewodu pokarmowego. Próchnicę początkową leczy się poprzez remineralizację. Ten zabieg nie jest wcale nieprzyjemny, nawet dla dzieci, ponieważ nie wymaga borowania, którego tak bardzo obawiają się dzieci (dorosłym też się to zdarza!). Zabieg ten polega na:
–oczyszczenia miejsca, w którym widoczne są nieduże plamki
–nałożenie specjalnego związku fluoru, który ma postać żelu lub lakieru
Warto zdecydować się na ten zabieg, kiedy nie jest za późno, bowiem leczenie zaawansowanej próchnicy jest bardziej pracochłonne. Właśnie dlatego też, tak bardzo istotne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa – kiedy próchnica jest niewielka, można szybko rozwiązać ten problem. Plombowanie jest drugim sposobem na pozbycie się próchnicy. Czasem, nawet wtedy kiedy ciemniejsza dziurka na pierwszy rzut oka wydaje się niewielka, okazuje się, że zębina jest bardzo mocno uszkodzona. Wtedy nie ma innego sposobu jak borowanie i oczyszczenie ubytku, a w dalszej kolejności staranne i szczelne wypełnienie go materiałem kompozytowym. Obecnie amalgamat jest bardzo rzadko stosowany – na jego temat krążą różne opinie, ale jego głównym mankamentem jest wygląd. Sinobure lub stalowe wypełnienie nie prezentuje się ani naturalnie, ani tym bardziej ładnie. Ciekawą opcją są cementy glass jonomerowe, które wyróżniają się:
–zdolnością chemicznego wiązania z tkanką zębów
–niewielką ceną w porównaniu do innych wypełnień
Niestety mają one ciemną barwę i często mogą szybciej się ścierać niż innego rodzaju wypełnienie.
Leczenie próchnicy, jak widać daje nam kilka opcji, co do wyboru wypełnienia. Najczęściej wybieramy jednak kompozyt, ponieważ charakteryzuje się on trwałością, bardzo estetycznym wyglądem i jest stosunkowo tani. Jeśli natomiast chciałbyś wymienić plombę amalgamatową na kompozyt jest to również możliwe. Czasami jednak stomatolog może odradzać, taką ingerencję, zwłaszcza, gdy ząb nie uległ zepsuciu. Plomba na dużej powierzchni zęba, przy próbie wymiany amalgamatu może po prostu doprowadzić do uszkodzenia zęba. Jeśli plomby starego typu masz w zębach z tyłu szczęki, nie spiesz się z ich wymianą.
Znieczulenie przy leczeniu próchnicy – fanaberia czy wymóg?
Leczenie próchnicy bywa bolesne, zwłaszcza, gdy ubytki są naprawdę spore. Wielu pacjentów decyduje się wówczas na znieczulenie, co oczywiście jest jak najbardziej zrozumiałe. Nowoczesna stomatologia i dobrze wyposażony gabinet dentystyczny dają nam komfort i bezpieczeństwo: możemy zadbać o swoje uzębienie, nie skazując się na ból czy inne niedogodności. Podczas wizyty warto wspomnieć stomatologowi, że mamy potrzebę dostania znieczulenia i jeśli nie mamy przeciwwskazań, takie znieczulenie z pewnością dostaniemy. Obawa przed bólem jest jednym z czynników, które hamują nas przed wizytą w gabinecie – zupełnie niepotrzebnie, ponieważ nowoczesne metody mają za zadanie również minimalizowanie bólu. Więcej o naszym gabinecie możesz zobaczyć tutaj: https://zdrowyzab.pl/gabinet-stomatologiczny