Kosmetyki na zimę

Wygląd naszej skóra tak naprawdę w dużej mierze jest efektem tego, czym ja karminy. Jeżeli w naszej codziennej diecie przeważają produkty składające się z substancji chemicznych, to niestety musimy się liczyć z tym, że w jakiś sposób nasz organizm będzie chciał się ich pozbyć. Chcąc zadbać zarówno o wygląd zewnętrzny naszej skóry, jak i jej wewnętrzną kondycję, warto przyjrzeć się bliżej temu, co znajduje się na naszym talerzu.
Oprócz codziennej diety bardzo istotna jest także codzienna pielęgnacja. W zależności od pory roku i warunków atmosferycznych nasz skóra ma inne potrzeby. O ile w sezonie wysokich temperatur codzienna pielęgnacja bazuje na nawilżaniu, oczyszczaniu i ochronie przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, o tyle zimą potrzeby nasze skóry się zmieniają.

Jak zadbać o naszą skórę zimą?

Zima jest okresem, kiedy panujące warunki atmosferyczne są dosyć trudne dla naszej skóry: niskie temperatury powietrza, zimny wiatr, mróz, unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, duża różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem i na dworze. To wszystko odbija się nie tylko na naszym samopoczuciu, ale także na wyglądzie naszej skory, które może stawać się matowa, sucha, swędząca, zaczerwieniona i bez blasku. Ponadto mogą także pojawiać się zmiany skórne, krosty, łuszczenie się naskórka, czy zatkane pory. W tym czasie przede wszystkim powinniśmy chronić naszą skórę przez szkodliwym działaniem niskich temperatur oraz niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Ponieważ zimą okrywamy ciało kilkoma warstwami ubrań, główna ochrona skupia się na twarzy i dłoniach, które chcąc, nie chcą, jednak najczęściej mają kontakt z mrozem, śniegiem i wiatrem.

Jakie kosmetyki stosować zimą?

Zimą nasza skóra potrzebuje szczególnej ochrony dlatego kosmetyki na zimę to takie, które skórę natłuszczają, odżywiają i chronią. Prawdopodobnie najważniejszym kosmetykiem na zimę będzie krem do twarzy, idealny krem to taki który będzie zawierał jak najmniej wody, wykonany na bazie tłuszczu np. masła shea, kremu, wazeliny, która tworzy ochronną warstwę lipidową na naszej skórze. Chroni warstwę zewnętrzną twarzy przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych oraz dba o prawidłowy poziom nawilżenia skóry, odżywia, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Im większa zawartość olejów i maseł w kremie na zimę, tym lepsza jakość produktu, a tym samym jego skuteczność.
Dobre kosmetyki na zimę powinny również zawierać w swoim składzie jedną lub kilka substancji odżywczych, np. aloes, miód, mocznik czy gliceryna roślinna. Kremy na bazie jedynie olejów i maseł są wystarczające do doraźnego zastosowania, jednak w kremach stosowanych na co dzień nie powinno zabraknąć składników nawilżających.
Nawilżanie skóry to konieczność nie tylko latem, ale także zimą, podobnie jak ochrona przed promieniami UVA i UVB. Zimowe kosmetyki mogą jednak zawierać słabsze filtry, nie ma konieczności stosowania filtrów 50+ w sezonie zimowym.