Dentysta – zdrowy i piękny uśmiech.

Jeżeli kiedykolwiek popatrzmy na osoby uznawane za atrakcyjne, to z pewnością pierwsze, na co zwrócimy uwagę, to będzie uśmiech. Osoby uśmiechnięte uważane są za sympatyczne to jakby oczywiste, jednak również za bardziej atrakcyjne, i to nie tylko według kobiet. Aby nasz uśmiech był czarujący, nie wystarczy jednak szeroko się uśmiechać, bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o stan naszego. Dziś już perlisty uśmiech stał się takowym symbolem piękna i atrakcyjności, ale także pewnego statusu społecznego, ponieważ osoby o pięknym uśmiechu najczęściej są zamożne.
Mimo że usługi stomatologiczne w naszym kraju są na ogół dostępne dla wszystkich, którzy opłacają składki zdrowotne do Narodowego Funduszu Zdrowia, to jednak bardziej specjalistyczne zabiegi są dosyć kosztowne. I tak na przykład, jeśli chcemy wybielić, wyrównać lub wyszlifować zęby, to trzeba się liczyć z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. Wymiana zęba lub implant niesie za sobą ryzyko podobnych kosztów.
Czy każdy dentysta ma zdrowy i piękny uśmiech? Często zdarza się nam obserwować, że szewc w dziurawych butach chodzi, czy to samo można powiedzieć o stomatologach? Nie sądzę, aby to była prawda, ponieważ każdy lekarz dentysta wie, że zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale także zdrowie całego organizmu, a także dobre samopoczucie i szczęśliwsze życie. Nie można bagatelizować tak istotnej kwestii, jaką są zdrowe zęby.

Jak dbać o zęby, aby były zdrowe i aby służyły nam do późnej starości?

Przyczyn zepsutych zębów jest wiele, jednak skupmy się na tym, jak zapobiegać ich psuciu, aby zachować ich zdrowy i piękny wygląd na długie lata.
Najważniejszą rzeczą jest mycie zębów, o tym zapewne wiedza już dzieci w przedszkolu. Jednak jak podkreślają stomatolodzy, bardzo ważne jest prawidłowe szczotkowanie zębów, najczęściej robimy to niedokładnie, za krótko. Odpowiednia codzienna higiena zębów polega na ich dokładnym wyszczotkowaniu, następnie wynikitkowaniu przestrzeni między zębowych, a następnie wypłukaniu jamy ustnej płynem antybakteryjnym. Nie wolno zapominać także o dokładnym wyczyszczeniu języka.
Istotnym elementem troski o nasz zdrowy uśmiech jest również nasza codzienna dieta, przede wszystkim oparta na warzywach i owocach. Jeżeli uda nam się maksymalnie wyeliminować z codziennego menu cukier, zyskamy zdrowe zęby bez próchnicy. Nadmiar cukru w diecie, szczególnie dzieci jest główną przyczyną powstawania próchnicy i chorób dziąseł.
Ponadto bardzo istotna jest również regularna kontrola u stomatologa, podczas której lekarz zbada i oceni stan uzębienia, usunie gromadzący się na zębach kamień oraz wyeliminuje drobne nieprawidłowości. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana zdobna próchnica, tym większe szanse na bezbolesne i szybkie pozbycie się małego uszczerbku. Dlatego nie warto odkładać wizyt kontrolnych, ponieważ mogą nas one uchronić przed większymi bardziej bolesnymi kłopotami, które będą wymagały borowania lub nawet leczenia kanałowego.