Jak zadbać o skórę – Odpowiednie pory roku

Nasza skóra potrzebuje stałej pielęgnacji, w zależności od aktualnej pory roku, zmieniają się jej potrzeby, aby je zaspokoić, musimy zdawać sobie sprawę, że są one zupełnie inne w sezonie zimowo-jesiennym a latem i wiosną potrzebujemy zadbać o skórę trochę inaczej. Jedno nie zmienia się przez cały rok, musimy naszą skórę pielęgnować. W zależności od pory roku jednak różni się rodzaj pielęgnacji, jakiej potrzebuje nasza skóra. Zimą jest to przede wszystkim ochrona przez niskimi temperaturami, mrozem, wiatrem oraz filtru UV. W rzeczy samej ochrona przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych potrzebna jest nam przez cały rok, zwłaszcza kiedy jesteśmy w klimacie równikowym, gdzie ekspozycja jest najsilniejsza. Jednak latem potrzebujemy o wiele skuteczniejszych ochrony przed słońcem.

Filtry UVA i UVB

Dlatego kosmetyki na lato powinny przede wszystkim posiadać w swoim składzie filtry UVA i UVB. Dotyczy to nie tylko tej gamy kosmetyków, którą stosujemy do opalania się na plaże, ale również kremów codziennych, podkładów, pomadek czy balsamów. Także kosmetyki do włosów powinny skutecznie chronić je przed wysuszaniem.
Ponieważ latem powietrze jest dosyć suche, nasze ciało traci dużo wody, kosmetyki, które najlepiej sprawdzają się latem, posiadają lekką konsystencję. Szczególnie jest to istotne w przypadku kosmetyków stosowanych bezpośrednio na twarz, ciężkie kremy, fluidy zwyczajnie się nie sprawdzają, zatykają pory i tworzą na twarzy efekt maski.
Kosmetyki na lato to zdecydowanie wszystkie plażowe mleczka do opalania, po opalaniu, olejki, oliwki, a także niezbędne wręcz mgiełki odświeżające. Mgiełki do ciała mają najczęściej świeże cytrusowe zapachy, wprawiają człowieka w radosny nastrój, który przenosi nasze zmysły w dziecięce wspomnienia, które wywołują radość. Mgiełki mogą być stosowane na całe ciało, na twarz natomiast najczęściej stosowana jest woda termalna, aplikuje się ją na twarz z odległości ok. 20 cm, ponieważ znajduje się w zamkniętym pod ciśnieniem pojemniku. W skład takiej wody termalnej wchodzi woda, która wydobywana jest zazwyczaj z wielu różnych trudno dostępnych skał oraz minerały, które dodają skórze energii, regenerują, nawilżają i posiadają wiele właściwości dobroczynnych.

Zadania kosmetyków latem

Podstawowe zadanie kosmetyków, które stosujemy latem to przede wszystkim nawilżanie, ochrona i pielęgnacja. Starajmy się także nie zapominać latem o włosach, którym szczególnie latem grozi przesuszenie. Słońce wiatr, słona woda, a także okrycia głowy, które nosimy w sezonie letnim, mogą przyczyniać się do pogorszenia, warto mieć przy sobie mgiełkę również do włosów, aby nawilżać je w ciągu dnia. A kilka razy w miesiącu warto zaaplikować włosom maseczkę z olejków, którą podtrzymamy na włosach ok. 30 min.
Ostatnią grupą kosmetyków, bez której nie wyobrażamy sobie lata, są wszystkie, które odstraszają komary. Nie mam tu na myśli, brzydko pachnących repelentów, a jedynie te naturalne kwiatów produkty zrobione na bazie olejków eterycznych o kwiatowym zapachu lawendy lub trawy cytrynowej.