Jak dbać o swoje zęby – Zdrowe zęby

We współczesnym świecie zdrowe zęby są nie tylko wyznacznikiem zdrowia, ale także świadczą o statusie społecznym człowieka. Nie jest tajemnicą, że osoby mniej zamożne posiadają częściej w przeciwieństwie do osób bogatszych materialnie, zepsute uzębienie. Najczęściej wynika to z oszczędności lub ograniczeń materialnych, ponieważ mimo że usługi stomatologiczne w naszym kraju są również państwowe, to mimo wszystko wciąż nie każdy posiada do nich dostęp. Ponadto bardzo często na wizytę trzeba czekać kilka miesięcy, a konieczność przekładania jeszcze oddala możliwość skorzystania z takiej usługi.
Niektóre usługi świadczone w ramach składki uiszczanej na Narodowy Fundusz Zdrowia, mimo wszystko podlegają dodatkowej opłacie, lub konieczności np. decydowania się na czarną i mało estetyczną plombę. Również leczenie zębów przednich oraz tych zniszczonych w większym stopniu jest dodatkowo płatne.Po, mimo że usługi stomatologiczne w naszym kraju nie należą do najtańszych, nadal są bardzo atrakcyjne dla naszych zachodnich sąsiadów. Którzy bardzo chętnie przyjeżdżają leczyć się do Polski, aby mieć piękne i zdrowe zęby.

Zdrowe zęby piękny uśmiech, większa pewność siebie, atrakcyjność i zdrowie. O tym, jak ważna jest higiena jamy ustnej oraz dbanie o czyste zęby uczymy nasze dzieci już od najmłodszych lat, sami jednak bardzo często zapominając o regularnych kontrolach w gabinecie stomatologicznym, myciu zębów po jedzeniu oraz nitrowaniu przestrzeni między zębowych.

Ogromne znaczenie dla zdrowego i pięknego uśmiechu ma to, co spożywamy na co dzień. Słodkie potrawy podnoszą poziom ph w jamie ustnej, a wtedy powstają idealne warunki do namnażania się bakterii, które powodują psucie naszych zębów. Dlatego tak często słychać, jak dietetycy i stomatolodzy upominają, aby ograniczać ilość cukru w diecie, szczególnie w diecie małych dzieci, które jeszcze nie potrafią dostatecznie zadbać o swoje uzębienie.

Jak zatem powinniśmy dbać o nasze zęby, aby były zdrowe i piękne?

Przede wszystkim mycie, mycie i jeszcze raz mycie. Jednak trzeba to robić dokładnie i po jedzeniu, najważniejsze mycie odbywa się przed snem, ponieważ w nocy przez kilka godzin podczas snu, w nieumytych zębach może powstać próchnica. Dlatego przed snem po ostatnim posiłku należy dokładnie wyszczotkować zęby, nicią dentystyczną oczyścić przestrzenie między zębowe, oraz wypłukać usta płynem antybakteryjnym. Nie można także zapominać o szczotkowaniu języka, który jest siedliskiem dużej ilości bakterii.
Ponieważ jedzenie i picie ma bardzo duży wpływ na nasze zęby, zadbamy o nie, rezygnując lub zmniejszając do minimum produkty bogate w cukier. Słodkie przekąski, potrawy i napoje szkodzą naszym zębom, dla przeciwwagi warto żuć zioła i warzywa np. pietruszkę, imbir, które niszczą bakterie powstające w naszej jamie ustnej.
Aby kontrolować stan zębów warto minimum raz na miesiąc lub dwa odwiedzić stomatologa, który skontroluje stan uzębienie.