Aloes – wszechstronny kosmetyk hodowany we własnym domu

Mamy szczęście, że żyjemy w świecie, w którym wszystkie potrzebne nam produkty możemy czerpać z natury. Mięsiste zielone liście wypełnione drogocennym miąższem, który regeneruje, nawilża, koi i robi wiele, wiele więcej. Cały ten opis mówi nam o aloesie. Rośliny aloesu są również dobrodziejstwem prosto z natury. Swoją energię czerpią ze słońca i wody. Aloes pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych regionów świata. W niektórych krajach rośliny aloesu rosną dziko na otwartej przestrzeni i rosną wzdłuż rzek lub strumieni. Z kwiatów aloesu można zrobić domowe kosmetyki. Liście roślin aloesu zawierają mnóstwo witamin i minerałów, które pomagają nam zachować zdrowie i szczęście. Bardzo skutecznie regenerują i odmładzają naszą skórę. Dzięki temu aloes jest doskonałym i niedrogim produktem do pielęgnacji skóry. Gdzie go znajdziemy, jak dokładnie wpływa na naszą skórę i dlaczego warto stosować aloes? O tym opowiemy Ci w dalszej części artykułu.

Hodowanie aloesu we własnym domu

Aloes od dawna gościł w naszych domach. Może niektórzy z Was pamiętają dziecięce zafascynowanie nietypową rośliną, która stała w doniczkach w mieszkaniach naszych dziadków. To właśnie aloes fascynował kształtem swoich liści, ich grubością i małymi ząbkami na krawędziach. Nie zdawaliśmy sobie sprawy ile cennych składników ma w sobie ta niepozorna roślina. Aloes jest na tyle prostą w uprawie rośliną, że wielu z nas uprawia własny aloes w zaciszu własnego domu. Ta roślina idealnie przystosowała się do życia w warunkach domowych. Jest sukulentem, a co za tym idzie nie wymaga dużo wody. W przeciwieństwie do miejsc jego oryginalnego pochodzenia, w naszych domach nie dorasta do wielkich rozmiarów. Osobiście uważam, to za zaletę. Żeby skorzystać z wartości jakie ma w sobie aloes wystarczy odciąć kawałek liścia i delikatnie rozciąć jego skórkę w celu wydobycia miąższu. Ten nada się idealnie do przygotowania żelu, który schłodzi drobne oparzenia i pomoże goić się niewielkim ranom. Co ważne! Roślina powinna mieć co najmniej 3 lata, oraz nie powinna być podlewana na minimum tydzień przed zbiorami.

Właściwości kosmetyczne i zdrowotne aloesu

Aloes jest naprawdę wspaniałą rośliną. Jego liście wypełnione są żelowatą substancją, w głównej mierze składającą się z wody dzięki czemu tak wspaniale nawilża skórę. Jego działanie nawilżające jest szeroko docenianie i wiele osób korzysta z niego jak ze doskonałego środka nawilżającego. Często jest stosowany w produktach do pielęgnacji skóry w celu wygładzenia szorstkiej skóry i leczenia blizn. Ma szereg korzyści dla skóry, takich jak: przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, nawilżające i przeciwbakteryjne. Jest również stosowany w innych produktach, takich jak kosmetyki i perfumy. Liście wykorzystywane są w kosmetykach i perfumach. Mówi się, że poprawia strukturę i elastyczność skóry. Aloes to roślina o wielu właściwościach leczniczych. Mówi się również, że jest przeciwutleniaczem, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Od wieków jest stosowany w różnych częściach świata jako środek leczniczy, szczególnie do leczenia oparzeń i ran.

Spożywanie aloesu

Roślina jaką jest aloes może być także gotowana oraz spożywana. Wszystko dlatego, że sok z aloesu jest również stosowany jako środek przeczyszczający i moczopędny. Wiadomo również, że ekstrakt zmniejsza wzrost bakterii i grzybów. Picie soku z aloesu może pomóc w ochronie układu pokarmowego przed jełczeniem, wspomaga wchłanianie witamin i minerałów, reguluje pH w żołądku i zmniejsza dyskomfort spowodowany zaparciami. Sok z aloesu jest również bogaty w witaminę C, potas, magnez i błonnik. Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania soku z aloesu i czy jest on zalecany dzieciom? Zdecydowanie nie może on być przyjmowany w okresie ciąży oraz podczas karmienia piersią. Nie zaleca się spożywać go przy schorzeniach jelit i nerek oraz przy chorobie hemoroidalnej. Podawanie soku aloesowego dzieciom i młodzieży także wymaga kontroli. Nie powinno odbywać się bez konsultacji lekarskiej, a już zdecydowanie nie zaleca się picia soku z aloesu dzieciom do 12 roku życia.