Skład owoców – Witaminy

Należy wiedzieć, że owoce zawierają przede wszystkim: witaminy oraz pierwiastki o sole mineralne.

Oto witaminy jakie przede wszystkim zawierają owoce:

1). Witamina K – należy wiedzieć, że współuczestniczy w procesie krzepnięcia krwi.

2). Witamina E – należy wiedzieć, że chroni przed utlenianiem wrażliwe, nienasycone kwasy tłuszczowe, które służą ochronie systemu naczyniowego i wraz z białkami kształtują błony komórkowe, mające pierwszorzędne znaczenie jako osmotyczne sito pomiędzy krwią a komórką.
Witamina E niszczy także pozostałości martwych komórek, odpowiedzialne częściowo za starzenie się skóry.

3). Witamina D – należy wiedzieć, że ułatwia przyswajanie wapnia, rozprowadzając go w krwiobiegu do różnych narządów. W owocach nie występuje. Słoneczne światło sprawia, że organizm człowieka może sam wytwarzać witaminę D, co stanowi wyjątek w tej grupie związków.

4). Witamina C – należy wiedzieć, że ta witamina utlenia się gwałtownie w kontakcie z powietrzem, o czym świadczy przekrojone na pół jabłko. Tak więc tlen inaktywuje witaminę C, czyli kwas askorbinowy. Powinniśmy uważać na owoce obite. Tradycyjne suszenie owoców również pozbawia je witaminy C poprzez sprzężone oddziaływanie wody i powietrza. Rola odpornościowa i właściwości antyszkorbutowe są dziś już dość powszechnie znane mówić o tej witaminie. Ma ona także poważne znaczenie dla mięśni, kości, skóry i naczyń krwionośnych, szczególnie w okresie rekonwalescencji i walki z infekcją. Utleniając się umożliwia powstawanie kolagenu, czyli „cementowego” białka naszego organizmu. Spośród owoców, które zawierają witaminę C, zwróćmy uwagę na: cytrynę, truskawkę, melon, cytrynę, pomarańczę, porzeczkę czarną, jabłko, porzeczkę czerwoną i brzoskwinię.

5). Witamina A – jest rozpuszczalna w tłuszczach. Należy wiedzieć, że dla rozprowadzenia z miejsca obowiązkowego tranzytu i przechowywania, jaki jest wątroba, wymaga również obecności białek. Ma ona podstawowe znaczenie dla budowy kości i zębów oraz dla regeneracji skóry i błon śluzowych, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Poprawia także zdolność widzenia w ciemności.

6). Witamina B12 – należy wiedzieć, że potrzebna jest zarówno komórkom nerwowym, jak i tym, które będą nosicielkami hemoglobiny. Wraz z żelazem, białkami i witaminą B6 stanowi niezbędny środek zapobiegania anemii. Warto dodać, że spotykana jest wyłącznie w mięsie zwierząt.

7). Witamina B6 (pirydoksyna) – należy wiedzieć, że uczestniczy w budowie struktur białkowych z aminokwasów, w szczególności zaś – w wytwarzaniu hemoglobiny. Najlepszymi owocowymi dostawcami pirydoksyny są: winogrona, banany, gruszki i orzechy arachidowe.

8). Witamina B3 (dawniej PP) – zwana niacyną. Należy wiedzieć, że odgrywa taką samą rolę jak ryboflawina (o której później powiemy), a ponadto ułatwia tworzenie tkanki tłuszczowej. Dobrym jej źródłem są orzechy włoskie oraz owoce, suszone i świeże.

9). Witamina B2 – zwana ryboflawiną. Należy wiedzieć, że bierze udział w oddychaniu wewnątrzkomórkowym, a tym samym w wyzwalaniu energii na potrzeby komórki.

10). Witamina B1 – zwana też tiaminą. Należy wiedzieć, że jest szczególnie wrażliwa na temperaturę i ulega całkowitemu rozkładowi pod wpływem kwaśnego węglanu sodowego. Umożliwia spalanie węglowodanów, dzięki czemu organizm uzyskuje energię potrzebną do metabolizmu wewnętrznego i pracy mięśni. Spalanie częściowe prowadzi do gromadzenia się reszt kwasowych we krwi, powodując wzrost ciśnienia, łamliwość naczyń krwionośnych i obrzęk kończyn dolnych; najgorszy przypadek to choroba beriberi. Źródłem znacznych ilości tej witaminy są: tamarynd, durian i orzech włoski.

Trzeba dodać, że opisane powyżej witaminy B mają duży wpływ na funkcjonowanie systemu nerwowego; pełnią również inne zadania, które, choć współzależne, bardzo się od siebie różnią.

Należy też wiedzieć, ze ciało ludzkie zawiera 3 kg substancji mineralnych, wśród których najsłabiej rozpoznanym jak do tej pory pierwiastkiem jest glin. Wszystkie te sole mineralne ulegają okresowej wymianie – w przypadku wapnia okres ten wynosi 6-7 lat. Jeśli chodzi o owoce, to obfitują one w magnez i potas, natomiast inne minerały występują w nieco skromniejszych ilościach. Oto pierwiastki i sole mineralne występujące w owocach:

1). Arsen – należy wiedzieć, że podtrzymuje siły i żywotność.

2). Wapno – należy wiedzieć, że odżywia system kostny. Ponadto mineralizuje ogniska ropne w owrzodzeniach, gruźlicy, zapaleniu węzłów chłonnych i schorzeniach gruczołów.

3). Jod – należy wiedzieć, że uczestniczy aktywnie w procesach wydzielniczych tarczycy, regulując jej metabolizm.

4). Mangan – należy wiedzieć, że pośredniczy w ogólnej przemianie materii i odgrywa pożyteczną rolę w systemie limfatycznym, zasilając go w tlen.

5). Siarka organiczna (pochodzenia niewulkanicznego) – należy wiedzieć, że posiada właściwości antyseptyczne, oczyszczając krew i skórę.

6). Magnez – należy wiedzieć, że regeneruje substancję włóknistą nerwów, a fosforan magnezu działa wzmacniająco na nerwy. Niedobór magnezu ogranicza aktywność wapnia, niekiedy tez stanowi podstawową przyczynę jego braku.

7). Potas i sód – należy wiedzieć, że niwelują nadmierną kwasowość krwi i treści żołądkowej, a związane z wapniem – regulują rytm serca. Potas sprzyja ponadto odnowie tkanki mięśniowej i przyspiesza wydalanie toksyn.

8). Wapń – należy wiedzieć, że wzmacnia kości, pełniąc także istotną funkcję w krzepnięciu krwi i trawieniu. Ponadto zmniejsza pobudliwość nerwową.

9). Fosfor – należy wiedzieć, że jest to składnik wzmacniający mózg i nerwy, biorący udział we wszystkich przemianach organicznych. W połączeniu z innymi substancjami mineralnymi okazuje się szczególnie cenny w okresach wzrostu.

10). Żelazo – należy wiedzieć, że ma zasadnicze znaczenie dla krwi i skutecznie zwalcza anemię, jeśli towarzyszy mu niewielka ilość miedzi. Funkcjonując w naszym organizmie w formie hemoglobiny, odgrywa istotną rolę w procesie oddychania.